HOME | Jak nas znaleźć? | Lokalizacja | Komunikacja | Pogoda | KONTAKT
  


wykonanie i obsługa: © BORT Wschowa, 2002
Przydatne menu,
dzieje Wschowy | plan miasta | zabytki |
zwiedzanie | atrakcje | gmina Wschowa |
dzieje okolic | mapa powiatu | nasz powiat |
co zwiedzać ? | wypoczynek | atrakcje |
galerie foto | bibliografia | ciekawe linki |

*CO WARTO ZWIEDZIĆ W OKOLICACH WSCHOWY*

Co warto zobaczyć ?    Mini Słowniczek krajoznawczy
Mapa

Boszkowo (gmina Włoszakowice)
Osiedle letniskowe leżąca 20 km na płn.-zach. od Leszna oraz 20 km płn.. od Wschowy, położona przy linii kolejowej Leszno-Zbąszynek, 2 km na płd. od wsi Boszkowo w gminie Przemęt. Nad Jeziorem Dominickim powstał tutaj jeden z największych w Wielkopolsce kompleks ośrodków wypoczynkowych, z licznymi zakładowymi obiektami wczasowymi, kąpieliskami, przystaniami żeglarskimi i siecią gastronomiczną. Zabudowa Boszkowa dzieli się na 2 części: osadę na płn.-wsch. brzegu jeziora w pobliżu stacji kolejowej oraz tzw. Pudełkowo położone w lesie przy drodze do Dominic. Okolica bardzo atrakcyjna krajobrazowo: lasy, wzgórza morenowe, liczne jeziora. Przystanek PKS z połączeniami do Leszna, Kościana,Wolsztyna i Wschowy.
Brenno (gmina Wijewo)
Wieś letniskowa położona nad jeziorem Breńskim, oddalona 16 km od Wschowy. Brenno powstało zapewne w 1267 r. Nazwa pochodzi od staropolskiego brenie - błota. Barokowy kościół św. Jadwigi z 1781 r., zbudowany z kamieni i cegieł, z kwadratową wieżą, przy kościele późno klasycystyczna plebania z I poł. XIX w.; dwa wiatraki-koźlaki: jeden z 1676, a drugi z 1794 roku. Na przeciwległym brzegu jez. Breńskiego znajduje się przysiółek BRENNO- Ostrów z licznymi ośrodkami wczasowymi i sezonową kawiarenką. Urozmaicony teren sprzyja organizacji wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych.
Dębowa Łęka (gmina Wschowa
Wieś położona 4 km od Wschowy na pn.-wsch., przy drodze krajowej LESZNO-GŁOGÓW. Znana od 1424 r. W czasie wojny północnej między Dębową Łęką a Osową Sienią. 13 lutego 1706 r., wojska szwedzkie gen. Karla Renskjölda pobiły prawie dwukrotnie większą armię sakso-rosyjską. We wsi zabytkowy kościół gotycki z XV w., p.w. św. Jadwigi, zbudowany z cegły i kamienia. Bogate wyposażenie wnętrza, z XVI i XVII w. Obok ciekawa brama - dzwonnica z roku 1793, w murze otaczającym dziedziniec kościelny; pałac Brodowskich o rozbudowanej bryle i z wieżą w narożniku, wzniesiony około 1845 r., przebudowany w końcu XIX w., i po 1945 roku; wokół park krajobrazowy o pow. 1,3 ha; Obok dawny folwark ze starymi zabudowaniami.
Górsko (gmina Przemęt)
Wieś oddalona 20 km na płn.-zach. od Wschowy, 4 km na płn.-wsch. od Brenna. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1210 roku, jako własność księcia Władysława Odonica, od 1325 roku, własność klasztoru cystersów. We wsi kilka kapliczek oraz nowo pobudowany kościół. Na wzgórzu wiatrak. Od 3 VI 1995 otwarto prywatną "Galerię ptaków Przemęckiego Parku Krajobrazowego" w gospodarstwie rzeźbiarza ludowego Mariana Murka.
Hetmanice (gmina Wschowa)
Wieś - ulicówka, 7 km na pn.-zach. od Wschowy, przy szosie do Wolsztyna. Znana od 1407 roku, na wzgórzu (106 m n.p.m.) kościół z 1775 roku, z XIX wieku, z tego czasu neogotycka dekoracja zachodniego szczytu.
Jędrzychowice (gmina Szlichtyngowa)
Duża wieś 8 km na płd. od Wschowy, nad Krzyckim Rowem (prawym dopływem Odry), przy szosie do Głogowa. Na niewielkim wzgórzu gotycki kościół filialny bł. Jana z Dukli z XIV wieku, z kwadratową wieżą o drewnianej nadbudowie; obok kościoła park krajobrazowy zał. w XVIII w., z kanałem, mostkami i licznymi okazami starodrzewia; w parku okazały pałac barokowy z 1726 r., wzniesiony z inicjatywy Samuela Mielęckiego na fragmentach budowli z XVI w. Z dwoma cylindrycznymi wieżami, zachodnia część pałacu, neobarokowa z początku XX w.; blisko pałacu klasycystyczna oficyna z 1800 roku; przy szosie do Wschowy budynek dawnego zajazdu z I poł. XIX w.; wśród zabudowy wsi pomnikowe okazy dębów.
Kaszczor (gmina Przemęt
Duża wieś 21 km na płn.-zach. od Wschowy, malowniczo położona wśród pagórków i lasów nad rzeczką Młynówką Kaszczorską, lewym dopływem Obry. Kaszczor leży przy szosie Wschowa-Wolsztyn i odgałęzieniu tej szosy do Świętna. Założona prawdopodobnie przez cystersów obok klasztoru istniejącego od 1278 roku. Dawna nazwa wsi Stary Klasztor (po 1417 roku, cystersi przenieśli się do Przemętu). Późnobarokowy kościół św. Wojciecha z lat 1764-75 fundacji opata przemęckiego Jana Józefa Szołdrskiego. Przy kościele barokowa figura św. Jana Nepomucena, wykonana z piaskowca w 1745 roku, oraz lipy o obw. do 390 cm. W pobliżu dawny kościół ewangelicki, dwa domy szachulcowe z II poł. XIX w. Na cmentarzu kaplica z końca XIX w. W północnej części wsi drewniany wiatrak-koźlak z 1859 r., jeden kilometr na wschód od niego drugi wiatrak z 1761 roku.
Krzyżowiec (gmina Włoszakowice)
Leśniczówka położna 11 km na pn. od Wschowy oraz 2 km od Zbarzewa, przy szosie WSCHOWA - WŁOSZAKOWICE
Leszno
Miasto powiatowe (powiat grodzki) położone na Wysoczyźnie Leszczyńskiej, przy międzynarodowej trasie E-261 POZNAŃ-WROCŁAW, w odległości 18 km na płn.-wsch. od Wschowy. Stanowi ważny ośrodek administracyjny, przemysłowo-gospodarczy, komunikacyjny, oświatowy i sportowy. Prawa miejskie otrzymało w 1547 r. ciekawa historia miasta związana głównie z założycielami możnym rodem Leszczyńskich oraz rodem książąt Sułkowskich. W XVII w. przybył do miasta z falą emigrantów czeskich, wybitny pedagog i uczony Jan Komeński. Najcenniejszymi zabytkami są: ratusz barokowy z l. 1637-39, odbudowany po pożarze w latach 1708-09 wg proj. Pompeo Ferrariego; kościół późnogotycki św. Jana (dawny zbór braci czeskich) z 1652-54 r.; kościół barokowy św. Mikołaja z 1682-95 r. z bardzo bogatym wyposażeniem wnętrza i bogatej dekoracji stiukowej i malarskiej; Kościół św. krzyża (dawny zbór luterański) z 1711-30 r. z przykościelnym lapidarium rzeźby nagrobnej; barokowy pałac Sułkowskich z 1750-60 r. (obecnie Urząd Wojewódzki; budynek dawnej pastorówki przy pl. dra Metziga) siedziba Muzeum Okręgowego. Liczne pomniki i tablice upamiętniające wydarzenia z historii miasta. W mieście czynna jest kryta pływalnia "Akwawit", która jest największą atrakcją turystyczną miasta. Również liczne obiekty sportowe m.in. stadion żużlowy im. Smoczyka, hala sportowo-widowiskowa "Trapez" oraz kręgielnia. Strzyżewice, wieś - przedmieście Leszna, trzy kilometry od centrum miasta oraz 15 km na północ od Wschowy, przy trasie Leszno-Głogów. Znajduje się tu Centrum Wyszkolenia Lotniczego i Aeroklub Leszczyński. Składa się on z kompleksu nowoczesnych obiektów, w którym prowadzone jest szkolenie szybowcowe, samolotowe, spadochronowe i baloniarskie. Lotnisko szybowcowe i samolotowe, punkt gastronomiczny i baza hotelowa.
Lgiń (gmina Wschowa)
Wieś położona 9 km na pn.-zach. od Wschowy , leży po płn.. stronie szosy do Wolsztyna nad jeziorami Lgińsko (73 ha gł. max 16,9 m) i Lginko (39 ha gł. max 7,2 m) o bardzo czystej wodzie. Wieś znana od 1311 r. Na początku XIV wieku, jedna z rezydencji księcia Henryka głogowskiego. Neogotycki kościół św. Bartłomieja z lat 1857-60, gorzelnia z XIX w. Nad jeziorem we wsi plaża, kąpielisko, pole namiotowe i ośrodki wypoczynkowe.
Lubiatów (gmina Sława)
Śródleśna wieś przy wypływie Obrzycy z jeziora Sławskiego, oddalona 8 km na płn.. od Sławy i 27 km na płn.-zach. od Wschowy, przy szosie Sława-Konotop. Nazwa wsi pochodzi od lubiatki, ludowej nazwy borowika. W okolicy liczne zakładowe ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Sławskim. We wsi przystanek PKS z połączeniami do Nowej Soli, Głogowa, Świebodzina, Wschowy i Zielonej Góry.
Łysiny (gmina Wschowa)
Wieś w odległości 7 km na zachód od Wschowy, leżąca przy szosie na Sławę. We wsi neogotycki kościół Matki Bożej Bolesnej, zbudowany w 1867 r. Parafia w Łysinach istniała już zapewne w XV w., a pierwotny kościół, być może drewniany, stał po przeciwnej stronie na terenie dawnego cmentarza. We wsi murowany spichlerz folwarczny z I poł. XIX w., otynkowany; dwie figury przydrożne: na cokole kamiennym posąg świętego Jana Nepomucena z XVIII w. oraz posąg św. Wawrzyńca na postumencie ceglanym z XVIII w.

(1kB)